Proč si začít užívat mateřskou dovolenou co nejdřív?

Proč si začít užívat mateřskou dovolenou co nejdřív?

3. 8. 2018 0 By admin3927

PROČ si tak moc užívám těhotenství do poslední chvíle, než přijde naše setkání se synkem?

Jedním z důvodů je, že jsem se dokázala naposlouchat sama sebe a intuici, že je to jedinečný čas, který mohu věnovat sobě, tomu, co miluji, třeba i někam ještě odcestovat, věnovat se partnerovi a užívat chvil ve dvou. Věnovat se přátelům, rodině, v neposlední řadě přípravě pokojíčku. Tu jsem si tedy řádně užila 🙂 . Malování jsem vždycky milovala, ale nějak jsem si na něj nedokázala vyčlenit čas. Ach ty naše priority a prokrastinace, že? 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

A především jsem se chtěla ladit na velkou změnu, těšit se z každé blížící se chvíle. Těšit se na porod. Relaxovat. Dle kondice cvičit, chodit na procházky s pejskama, číst knížky apod.

Do určité míry jsem mohla po domluvě se zaměstnavatelem pracovat i z domu. Což dávalo mé změně režimu dne smysl a veškeré moje aktivity se přeměnily plynule a bez tlaku.

Všichni se mě ptali, protože jsem měla vše potřebné brzy připravené, co jako doma dělám? Jestli se nenudím 🙂 .. Vůbec ne. Každý týden mi díky vyjmenovanému výše dával úžasnou energii a pocit vnitřního klidu. Neměla jsem v úmyslu se někam hnát. Ale užít si tohle období. A jak – to si musí každá žena zvolit sama. Je to pak samozřejmě i o domluvě s partnerem, někdy samozřejmě i v rámci finančních možností. Nebo se někdy v zaměstnání dá i domluvit částečný úvazek a získat tím více prostoru pro sebe a nesedět v nepřirozeném sedu ke konci těhotenství.

Pro mě to byl i úžasný prostor konečně dokončit projekt, který jsem začala již před rokem a pak ho z nejistoty začala odkládat – a to můj blog, o kterém jsem dlouho snila. Chtěla jsem i postupně začít pracovat na mateřské z domu a pořád jsem se bála, jak to udělám. Jak velký to bude skok. Nejsem ten typ ženy, který bude doma jen koukat do stropu nebo bude 24 hodin s dítětem. To by pak nebyla radost, ale spíš „oběť“. Tohle období mi dalo šanci si některé kroky vyzkoušet, doladit a urovnat si, jak a co chci. A dle režimu se synkem zkusíme nastavit příležitosti dalšího rozvoje a třeba i pracovních aktivit, které mě budou nejenom bavit, ale přinesou i nějakou korunku navíc do rodinného rozpočtu 🙂 . A to je ta krásná seberealizace, která nám ženám může dát další střípek do mozaiky v tom našem smyslu života 🙂 .

Těhotenství není nemoc.

Často jsem však v době těhotenství potkávala dva extrémy

První byly ženy, které (teď vůbec nehodnotím důvod a jak to v realitě bylo) šly poměrně brzy na rizikové těhotenství. Jako kdyby důvodů k rizikovému těhotenství dnes přibývalo? To je taky k zamyšlení..

Druhý extrém byly ženy, které zuřivě seděly do posledního dne v práci a ještě mi to vyprávěly vcelku odhodlaně – jakože „já jsem dobrá, že jsem tam do posledního dne vydržela“. Vždycky jsem si sama pro sebe položila otázku, zda-li si to žena opravdu takhle přála a tu práci pro zaměstnavatele natolik milovala anebo to bylo rádoby „hrdinství“, jakože ona to zvládla a tím si odškrtla dokonale splněnou čárku ze svého seznamu?

Není ale čas to zabalit trochu dřív? 🙂

Díky tomu, jak skvěle se celé těhotenství cítím, tak vím, že jsem do poslední chvíle mohla být v práci. Vím, že bych to zvládla. I v těch vedrech, které toto léto jsou. Ale proč bych to dělala? Práci mám ráda a bavila mě. Ráda udělám i něco navíc. Ale tohle období je třeba jen jednou za život. Už se nemusí nikdy opakovat? A chci si to užít naplno a vědomě a každou buňkou svého těla? CHCI. 🙂

 

Proto radím, věnujte se sobě budoucí maminky, a tomu, co máte rády. Vaše maličké to z vás vycítí a ocení, že jste daly prioritu sobě, tedy i jemu. A pokud potřebujete jako já kontakt s okolím a sociálním prostředím, naplánujte si aktivity. Stejně jako kdybyste byla denně v práci. Vstávejte brzy. A když vám tělo dá signál, odpočívejte. Lehněte si. Když řekne, chci na procházku, na masáž, cvičit, poslouchat hudbu, malovat, tvořit…tak to prostě UDĚLEJTE a poslouchejte sebe. 🙂

Poslední týdny a dny před porodem Vám totiž mohou přinést neuvěřitelný vnitřní klid a harmonii. Srovnat si myšlenky a můžete prostě jen BÝT.

 

 

 

 

Kdy jindy si dovolíte prostě jen být .. myslet jen na sebe. Jen na to maličké, co uvnitř Vás roste či partnera?